مخلوط مصالح و سیمان با هم بتن یا ملات را تشکیل می دهند. ملات به عنوان یک چسب است که می توانید آجر و بلوک با هم نگه دارید، و یا برای چسباندن و فیکس کردن کاشی جهت سنگ فرش استفاده می شود.همچنین می تواند به عنوان آخرین مرحله یک بنای خارجی یا نما استفاده شود. بتن، که شامل درشت دانه است، برای فنداسیون و محوطه سازی سخت استفاده می شود. انواع مختلف ملات و بتن، برای استفاده های مختلف،  مناسب می باشند و می توان با تغییر نسبت مواد تشکیل دهنده به عیار های مختلف دست پیدا کرد. شن و ماسه را می توان در کیسه های آماده یا به صورت فله تهیه کرد.

چقدر ملات نیاز دارید؟
ملات مورد نیاز برای کار کردن  ۱۰۰ عدد آجر به میزان ۲۵ کیلوگرم سیمان، ۱۰۰ کیلوگرم شن و ماسه و ۱۰ کیلوگرم آهک نیازداریم. به بیان ساده تر و کارگاهی می توان این مقدار را با مخلوط کردن ۱ کیسه سیمان، ۴ کیسه شن و ماسه و نیم کیسه آهک، و مقداری آب به دست آورد.
میزان آب مورد استفاده در بتن یا ملات به نوع کاربری بتن یا ملات بستگی مستقیم دارد. به عنوان مثال برای کاشی کاری از ملات بسیار پرآب یا همان دوغاب استفاده می شود و در سنگ کاری از ملات کم آب تر استفاده می شود. که برای رسیدن به این مقدار آب در هر مورد، تجربه شخصی بسیار مفید خواهد بود.

در مواردی که دمای هوا زیر صفر درجه سانتی گراد باشد استفاده از ضدیخ بتن برای جلوگیری از یخ زدن بتن توصیه می شود. شایان ذکر است در صورتی که ملات یا بتن یخ بزند حالت شکننده پیدا می کند و متریال استفاده شده به راحتی از جای خود کنده می شوند.
سیمان
سیمان نقش مهمی در استحکام بتن یا ملات دارد. نکته مهم اینکه برای ذخیره سیمان باید این ماده در جای خشک نگهداری شود و اگر رطوبت به سیمان برسد بعد از مدت زمان بسیار کوتاهی غیرقابل استفاده خواهد شد.